‹ Prev
Next ›
Brunswick Visitor Chair Black Fabric Without Arms Chrome Frame
116 Stock Available
- Light weight frame design
- Padded Seat Pad
- Soft Curved Mesh Back
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Chrome
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric/Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 380mm |
| Dimensions | 460x470x490mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Colour | Chrome |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
The Brunswick range is an established favourite choice within the Dynamic range. A comprehensive range of visitor seating that is uncomplicated and stylish in design. These comfortable chairs will stand the test of time in the most demanding environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews