‹ Prev
Next ›
Camden Black Mesh Chair
175 Stock Available
- Camden Mesh Task Armchair
- Arms included
- BS7176 medium hazard standard
- Comes in black or in an array of bespoke fabric options
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Height | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 450mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 480-520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
The medium back chair has black mesh upholstery with a metal frame. This operator chair comes with fixed arms. Castors allow easy mobility within an office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews