‹ Prev
Next ›
Camden Black Mesh Chair Bespoke Colour Seat Stevia Blue
175 Stock Available
Non-Returnable
- Camden Mesh Task Armchair
- Arms included
- BS7176 medium hazard standard
- Comes in black or in an array of bespoke fabric options
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Height | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 450mm |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Depth | 480-520mm |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 430-530mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
The medium back chair has black mesh upholstery with a metal frame. This operator chair comes with fixed arms. Castors allow easy mobility within an office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews