‹ Prev
Next ›
Camden Black Mesh Chair Bespoke Colour Seat Senna Yellow
175 Stock Available
Non-Returnable
- Camden Mesh Task Armchair
- Arms included
- BS7176 medium hazard standard
- Comes in black or in an array of bespoke fabric options
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 450mm |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 480-520mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 11.75kg |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
The medium back chair has black mesh upholstery with a metal frame. This operator chair comes with fixed arms. Castors allow easy mobility within an office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews