‹ Prev
Next ›
Carmen Wooden Leg High Stool Bespoke Spark Fabric
16 Stock Available
Non-Returnable
- Solid natural wood frame
- Bespoke fabric
- Floor protectors
- Double curvature comfort back
- Stylish shaped armrests
- Waterfall front seat
Select Product Options
Colour: Bespoke Spark
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Spark |
| Back Height | 300mm |
| Back Width | 400mm |
| Back Type | Low |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 550x500x1090mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Stools |
| Seat Width | 440mm |
| Seat Depth | 430mm |
| Seat Height | 800mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Office Chairs |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews