‹ Prev
Next ›
Carmen Wooden Leg High Stool Bespoke Quench Fabric
16 Stock Available
Non-Returnable
- Solid natural wood frame
- Bespoke fabric
- Floor protectors
- Double curvature comfort back
- Stylish shaped armrests
- Waterfall front seat
Select Product Options
Colour: Bespoke Quench
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Quench |
| Back Type | Low |
| Back Width | 400mm |
| Back Height | 300mm |
| Dimensions | 550x500x1090mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 430mm |
| Seat Width | 440mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 800mm |
| Style | Stools |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Office Chairs |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews