‹ Prev
Next ›
Carmen Wooden Leg High Stool Grey Fabric
16 Stock Available
- Solid natural wood frame
- Grey textured fleck grey fabric
- Floor protectors
- Double curvature comfort back
- Stylish shaped armrests
- Waterfall front seat
Select Product Options
Colour: Grey
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Grey |
| Back Width | 400mm |
| Back Height | 300mm |
| Dimensions | 550x500x1090mm |
| Frame | Wood Frame |
| Recommended Weight Limit | 125kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 430mm |
| Seat Height | 800mm |
| Seat Width | 440mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Carmen |
| Type | Visitor Seating |
Description
The natural beauty of wood is emphasised with the Carmen chair that has a solid timber frame mounted by a stunning seat and back design with integral armrests, Timeless elegance for any office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews