Dual Monitor Arm Black
- Super flexible, simply use your hands to move your monitors to any position within roughly 50cm radius of the mounting point in 1 sec, no tools required
- Universal, fits LED/LCD Monitors with VESA 75 or 100 mounting holes AND weight between 2 to 6.5 kgs, will accept monitors between 13 inches up to 27 inches
- Tilt up/down 180 degrees, free swivel left/right 360 degrees, 360 degrees rotation, mount the monitor in landscape or portrait orientation
- USB, Audio & Mic ports built-in the stand base
- Cable management built in the arm itself, really discreet
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 100-1000x435-500x160-410mm |
| Form | Monitor Arms |
| Material | Metal |
| Maximum Load | 6.5kg |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Monitor/Notebook Size | 13 to 27in |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 3.8kg |
Product Information
| Brand | Dynamic |
| Type | Desk Accessories |
Description
In today’s digital age, maintaining optimal posture and ensuring ergonomic efficiency is vital. Monitor arms play a crucial role, offering adjustable positioning to reduce neck strain, improve productivity, and maximize desk space. This Monitor Arm embodies the pinnacle of these requirements. It delivers effortless adjustability, unparalleled desk-top convenience, optimal flexibility, straightforward installation, secure mounting, and broad compatibility.
From the Manufacturer
In today’s digital age, maintaining optimal posture and ensuring ergonomic efficiency is vital. Monitor arms play a crucial role, offering adjustable positioning to reduce neck strain, improve productivity, and maximize desk space. This Monitor Arm embodies the pinnacle of these requirements. It delivers effortless adjustability, unparalleled desk-top convenience, optimal flexibility, straightforward installation, secure mounting, and broad compatibility.
Super flexible, simply use your hands to move your monitors to any position within roughly 50cm radius of the mounting point in 1 sec, no tools required
Universal, fits LED/LCD Monitors with VESA 75 or 100 mounting holes AND weight between 2 to 6.5 kgs, will accept monitors between 13 inches up to 27 inches
Tilt up/down 180 degrees, free swivel left/right 360 degrees, 360 degrees rotation, mount the monitor in landscape or portrait orientation
USB, Audio & Mic ports built-in the stand base
Cable management built in the arm itself, really discreet