‹ Prev
Next ›
Dura With Arms Green Back Bespoke Colour Seat Myrrh Green
62 Stock Available
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Green
Seat Colour: Bespoke Myrrh Green
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Height | 490mm |
| Back Colour | Myrrh Green |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews