‹ Prev
Next ›
Dura With Arms White Back Bespoke Colour Seat Tansy Purple
94 Stock Available
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: White
Seat Colour: Bespoke Tansy Purple
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Back Colour | White |
| Back Height | 490mm |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews