‹ Prev
Next ›
Dura With Arms Red Back Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
53 Stock Available
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Red
Seat Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Back Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 490mm |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews