‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Deluxe Mesh Back With Height Adjustable Arms Black Bonded Leather
Call For Availabilty
- Built to EN1335 standards
- Two levers for height & backrest adjustment
- Optional armrests available
- Dished seat design
- Enhanced deeper seat and back support foam
- Extra large mesh backrest
Select Product Options
Colour: Black Leather
Arms: With Height Adjustable Arms
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Bonded Leather |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 430mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Black |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Make the quality choice. Pick the budget operator seating solution that refuses to compromise on quality. Eclipse Plus has larger dimensions, higher quality components and an extended warranty at a sharp price
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews