‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Deluxe Mesh Back Black Bonded Leather
Call For Availabilty
- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Soft Bonded leather seat
- Height adjustable, padded lumbar support
- Twin lever mechanism for seat height and backrest tilt adjustment
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
Select Product Options
Colour: Black Leather
Arms: None
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Bonded Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Weight | 10.7kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is the all round operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews