‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Deluxe Mesh Back With High Rise Draughtsman Kit With Height Adjustable Arms Black Bonded Leather
Call For Availabilty
- Built to EN1335 standards
- Two levers for height & backrest adjustment
- Optional armrests available
- Dished seat design
- Enhanced deeper seat and back support foam
- Extra large mesh backrest
Select Product Options
Colour: Black Leather
Arms: With Height Adjustable Arms
Draughtsman Kit: With Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Bonded Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 430mm |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x1090mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 26kg |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Make the quality choice. Pick the budget operator seating solution that refuses to compromise on quality. Eclipse Plus has larger dimensions, higher quality components and an extended warranty at a sharp price
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews