‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Mesh Back Black
359 Stock Available
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Arms: None
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Base Finish | Black |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 11kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews