‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Mesh Back With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
64 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Arms: With Height Adjustable And Folding Arms
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Colour | Black |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews