‹ Prev
Next ›
Initiative Asynchronous Optr Chr Cha
92 Stock Available
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Base Finish | Black |
| Back Height | 490-550mm |
| Back Colour | Charcoal |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No |
| With Headrest | No |
| Weight | 10.7kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews