‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Back And Seat Myrrh Green
124 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: With Height Adjustable And Folding Arms
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Myrrh Green |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Depth | 410mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 10.7kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews