‹ Prev
Next ›
Initiative Asynchronous Optr Chr Blu
130 Stock Available
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 530-560mm |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.7kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | No |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Depth | 410mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews