‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
355 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Back Colour: Black
Arms: With Height Adjustable Arms
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 10.7kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews