‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Mesh Back With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Myrrh Green
92 Stock Available
Non-Returnable
- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Triple lever mechanism for seat height, seat and backrest tilt adjustment
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Arms: With Height Adjustable And Folding Arms
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 430mm |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Depth | 410mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 10.7kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews