‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Bespoke Colour Back And Seat Stevia Blue
91 Stock Available
Non-Returnable
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Colour | Admiral Blue |
| Back Height | 570-640mm |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 13kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Admiral Blue |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Height | 440-560mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 530mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews