‹ Prev
Next ›
Initiative Maxi Hbk Asyn Chr Cha
26 Stock Available
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Base Finish | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 600-670mm |
| Back Colour | Charcoal |
| Chair Colour | Charcoal/Black |
| Dimensions | 530x480x470-580mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 470-580mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews