‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Black
30 Stock Available
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 480mm |
| Back Type | High |
| Back Height | 570-640mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Dimensions | 530x480x470-580mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| With Arms | No |
| With Headrest | No |
| Weight | 13kg |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Black |
| Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews