‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
91 Stock Available
Non-Returnable
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Back Colour: Black
Arms: With Height Adjustable And Folding Arms
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Tabasco Orange |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 570-640mm |
| Back Width | 480mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 14.5kg |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Height | 440-560mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews