‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair With Loop Arms Blue
22 Stock Available
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: With Loop Arms
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 570-640mm |
| Chair Colour | Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 14.5kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews