‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back With Headrest Black Mesh Seat
18 Stock Available
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 735-805mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Fixed |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task |
| Type of Arm | Multi |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | Yes |
| Weight | 23kg |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews