‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
28 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Bergamot Cherry Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 580-620mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Back Width | 470mm |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | None |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 19.6kg |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews