‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back Bespoke Colour Seat Myrrh Green
28 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Myrrh Green Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Type | High |
| Back Width | 470mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 580-620mm |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 450-540mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 19.6kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews