‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms With Headrest Black Fabric Seat
85 Stock Available
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Black Fabric
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 475mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 725-745mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Headrest Type | Fixed |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 21.4kg |
| With Headrest | Yes |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Multi |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Colour | Black/Chrome |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 410-510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews