‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms With Headrest Bespoke Colour Seat Tansy Purple
85 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Tansy Purple Fabric
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Type | High |
| Back Width | 475mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 720-760mm |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Headrest Type | Adjustable |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 410-510mm |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 21.4kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews