‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms Black Mesh Seat
169 Stock Available
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 580mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Type | High |
| Back Width | 475mm |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | None |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 410-510mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task |
| Type of Arm | Multi |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Weight | 15.7kg |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews