‹ Prev
Next ›
Florence White Frame High Stool Grey Fabric
90 Stock Available
- Stylish white shell general purpose chair
- Slate grey fabric upholstery
- Floor protection feet
- Shaped backrest for lumbar support
Select Product Options
Colour: Grey
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Grey |
| Backrest Height | 410mm |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 465mm |
| Frame | Plastic & Metal |
| Dimensions | 500x540x1190mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg Maximum |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Leg Colour | White |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Material | Steel |
| Warranty | 2 Year |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 440mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Height | 800mm |
| Style | High Chair |
| Weight | 17kg |
| With Arms | No |
Product Information
| Brand | Florence |
| Type | Office Chairs |
Description
Florence is totally contemporary white shell seating for the modern, hard-working office space.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews