High Gloss 1800mm Writable Boardroom Table Black Top with Set of Six Lula Mesh Chairs
- Modern and stylish design
- Breathable mesh backrest upholstery
- Seat height adjustment
- Fixed armrests
- Elegant high gloss polished table tops
- Large seating area
- Stylish tip to toe table leg detail
- Boat shaped for better team working
- Height adjustments to table feet
- High sheen black finish
- Chair Dimensions: W: 620mm x D: 660mm x H: 980-1070mm, Weight: 19kg
- Desk Dimensions: W: 1800mm x D: 1200mm x H: 800mm, Weight: 56kg
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | MFC |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Height | 800mm |
| Warranty | 5 Year Warranty (Table)/2 Year Mechanical, 1 Year Fabric (Chair) |
| Top Thickness | 25mm |
| Shape | Boat Shaped |
| Size | 1800mm |
Product Information
| Brand | Hi-Gloss |
| Type | Boardroom Table |
Description
Achieve pinnacle design prestige with this Lula chair & Gloss boardroom table set.Style and quality excellence gracefully combine to bring you a boardroom table and seating suite that impresses and elevates any meeting space profile.Seat peers and visitors in comfort, with the Lula - while presenting in style, at an elegant high gloss boardroom table space. Keep meetings energised and engaged with the Lula Gloss Boardroom Suite.
From the Manufacturer
Achieve pinnacle design prestige with this Executive chair & Gloss boardroom table set.
Style and quality excellence gracefully combine to bring you a boardroom table and seating suite that impresses and elevates any meeting space profile.
Seat peers and visitors in comfort, with the Lucia/Lula - while presenting in style, at an elegant high gloss boardroom table space.
Keep meetings energised and engaged with the Lucia/Lula Gloss Boardroom Suite.
Modern and stylish design
Breathable mesh backrest upholstery
Seat height adjustment
Fixed armrests
Elegant high gloss polished table tops
Large seating area
Stylish tip to toe table leg detail
Boat shaped for better team working
Height adjustments to table feet
High sheen black finish