‹ Prev
Next ›
HP Universal Bond Inkjet Plotter Paper 610mm x 45.7m Roll 80gsm White Q1396A
Call For Availabilty
- For use with the Designjet 400/500/700750c/755cm/800/1050C/1055CM/2800CP/2500CP/2000CP/3800CP/3500CP/3000CP Encad Novajet 700/500/ProE/Epson 9000/7000
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- Size: 610mm x 45.7m
- Weight: 80gsm
- Colour: White
- Sustainably sourced paper
- 106 microns
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 125 |
| Weight (kg) | 2.745 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/f3a293a9/5cac8d01c4667f29d50001f2.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | Q1396A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | Q1396A |
| Paper Size | 24inx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Matte |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 640 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0725184660160 |
| Depth (mm) | 640 |
| Cross Sells | HPQ1397A/HPQ1398A/HPX4D37AE |
| Country Of Origin | Hungary |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
The HP White Universal Bond Paper is formulated for vibrant colours and crisp text from your HP Designjet printer, and incorporates ColourPRO technology for even better colour reproduction. This roll is perfect for creating large format charts or plans for general use. It's sustainably sourced too, meaning you can enjoy environmentally-friendly printing.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: KF24011336 Stock Available
-
Product Code: ES600555179 Stock Available
-
Product Code: KF00498154 Stock Available
-
Product Code: KF2166348 Stock Available
-
Product Code: KF01331586 Stock Available
-
Product Code: KF013561543 Stock Available
-
Product Code: BX14501034 Stock Available
-
Product Code: BX14500727 Stock Available
-
Product Code: KF04122833 Stock Available
-
Product Code: KF041146048 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: KF24011336 Stock Available
-
Product Code: ES600555179 Stock Available
-
Product Code: KF00498154 Stock Available
-
Product Code: KF2166348 Stock Available
-
Product Code: KF01331586 Stock Available
-
Product Code: KF013561543 Stock Available
-
Product Code: BX14501034 Stock Available
-
Product Code: BX14500727 Stock Available
-
Product Code: KF04122833 Stock Available
-
Product Code: KF041146048 Stock Available