- Clear acrylic shatter-proof vision panels
- Gives an overview of office or public areas
- uPVA protective edge trim
- Flame retardant fabric to BS476-Part 7, class 1
- Combustion modified foam as standard
- Wood and MDF sub frame for strength
<
>
Impulse Plus Clear Half Vision 1200/1600 Floor Free Standing Screen Powder Blue Fabric Light Grey Edges
250 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Powder Blue
Width: 1600
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric/Acrylic |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 1200mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Screen Colour/Design | Powder Blue |
| Size | 1600mm |
| Style | Clear Acrylic Panels |
| Standards | Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1 |
| Width | 1600mm |
| Weight | 21kg |
Product Information
| Brand | Impulse Plus |
| Type | Floor Standing Screen |
Description
Our UK manufactured screens are fully guaranteed and come in a choice of nine most popular fabrics with scores of other fabrics available on demand. Impulse Plus Desk High Screens are all designed to fit the Impulse Desking Range and come complete with fitting clamps suitable for standard 25mm thick desk tops with a back-of-desk overhang.
Clear acrylic shatter-proof vision panels | Gives an overview of office or public areas | uPVA protective edge trim | Flame retardant fabric to BS476-Part 7, class 1 | Combustion modified foam as standard | Wood and MDF sub frame for strength
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
