- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Drawer depth: 425mm
- Lockable anti-tilt filing cabinet
- Loading capacity of 25kg per drawer
- Foolscap size for standard files
- Finish: Grey Oak
- Dimensions: W465 x D600 x H1365mm
<
>
Jemini 4 Drawer Filing Cabinet 464x600x1365mm Grey Oak KF78955
28 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Size | 4 Drawer |
| Cabinet Colour | Grey Oak |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 464x600x1365mm |
| File Size | Foolscap/A4 |
| Form | 4 Drawer Upright |
| Load Capacity | 25kg Per Drawer |
| Lockable | Yes |
| Handles | Bow Handles |
| Height | 1390mm |
| Manufacturer | TC Group |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 55.7kg |
| Width | 464mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Accessories |
Description
Designed for foolscap suspension files, this Jemini 4 Drawer Filing Cabinet provides a sturdy and robust filing solution. The robust frame has a stylish grey oak finish and anti-tilt technology for secure filing. The 4 drawers are lockable for storing confidential files and have a capacity of 25kg each. This filing cabinet measures W465 x D600 x H1365mm and complements office furniture from both the Jemini and Arista ranges.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
