‹ Prev
Next ›
Kneeling Stool Black Frame Bespoke Colour Senna Yellow
85 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Frame Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8.3kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Colour | Senna Yellow |
| Seat Depth | 320mm |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Height | 470-600mm |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
The kneeling stool is a perfect solution for home users, writers, illustrators and alike. Easy height adjustment allows the stool to be suited to users of all different leg lengths. The kneeling pads are suitably cushioned to ensure maximum comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews