‹ Prev
Next ›
#Trexus Kneeling Chr Char PS2144S
84 Stock Available
- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black/Silver |
| Base Finish | Silver |
| Back/Seat Action | 1 Lever |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Dimensions | 430x330x480-620mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Black |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Weight | 8.3kg |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Warranty | 1 Year |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Depth | 330mm |
| Seat Height | 470-600mm |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
Strong steel construction with gas lift height and angle adjustment. Deep padded seat and knee cushions. Silver epoxy coated frame mounted on easy roll castors for ease of movement. Seat H: 480-620mm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews