‹ Prev
Next ›
Kneeling Stool Silver Frame Bespoke Colour Myrrh Green
28 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Frame Colour: Silver
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Silver |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Depth | 320mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Height | 470-600mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8.3kg |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
The kneeling stool is a perfect solution for home users, writers, illustrators and alike. Easy height adjustment allows the stool to be suited to users of all different leg lengths. The kneeling pads are suitably cushioned to ensure maximum comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews