‹ Prev
Next ›
Kneeling Stool Black Frame Bespoke Colour Stevia Blue
86 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Frame Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8.3kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Seat Height | 470-600mm |
| Seat Depth | 320mm |
| Seat Width | 420mm |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
The kneeling stool is a perfect solution for home users, writers, illustrators and alike. Easy height adjustment allows the stool to be suited to users of all different leg lengths. The kneeling pads are suitably cushioned to ensure maximum comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews