‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Blue (Pack of 10) 10101035
4 Stock Available
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Highly resistent PP cover and PE laminated paper on the inside for extra durability
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of labels for easier personalisation
- 600 x A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Format | A4 |
| Ring shape | D-ring |
| Purpose | Storage |
| Material | Plastic |
| Product colour | Blue |
| Surface type | Textured surface |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Rings quantity | 2 |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Mechanism type | Lever |
| Label holder | Yes |
| Width | 285 mm |
| Depth | 81 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 540 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
High quality lever arch file for professional office users. Durable materials and superior 180° mechanism ensure excellent performance and efficiency.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KF0122817161 Stock Available
-
Product Code: WX01114508 Stock Available
-
Product Code: FS9024605367 Stock Available
-
Product Code: FS297633629 Stock Available
-
Product Code: KF24010101 Stock Available
-
Product Code: KF25007558 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: JT62405156 Stock Available
-
Product Code: BC10001124 Stock Available
-
Product Code: PR16373 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: KF0122817161 Stock Available
-
Product Code: WX01114508 Stock Available
-
Product Code: FS9024605367 Stock Available
-
Product Code: FS297633629 Stock Available
-
Product Code: KF24010101 Stock Available
-
Product Code: KF25007558 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: JT62405156 Stock Available
-
Product Code: BC10001124 Stock Available
-
Product Code: PR16373 Stock Available