‹ Prev
Next ›
Lisbon Task Operator Chair Blue Fabric
31 Stock Available
- Contoured padded seat and backrest
- Triple lever independent mechanism
- Seat and backrest angle adjustment
- Height adjustable ratchet backrest
- Twist depth adjustable lumbar support
- Weight tilt tension control
- Optional seat slide available
- Height adjustable PU padded arms
- Chrome 5 star base
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 580-660mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 470mm |
| Chair Colour | Blue/Chrome |
| Dimensions | 650x650x1040-1240mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Height | 460-590mm |
| Seat Depth | 440mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 520mm |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Headrest | No |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 21kg |
Product Information
| Brand | Lisbon |
| Type | Office Chairs |
Description
An ergonomically designed task chair with deep foam cushioning, dished seat, pronounced kidney and lumbar shaping and ratchet back mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews