‹ Prev
Next ›
Lisbon Task Operator Chair Black Fabric
93 Stock Available
- Contoured padded seat and backrest
- Triple lever independent mechanism
- Seat and backrest angle adjustment
- Height adjustable ratchet backrest
- Twist depth adjustable lumbar support
- Weight tilt tension control
- Optional seat slide available
- Height adjustable PU padded arms
- Chrome 5 star base
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 580-660mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Adjustable Headrest | No |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 520x440x460-590mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 21kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 460-590mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 440mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task |
Product Information
| Brand | Lisbon |
| Type | Office Chairs |
Description
An ergonomically designed task chair with deep foam cushioning, dished seat, pronounced kidney and lumbar shaping and ratchet back mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews