‹ Prev
Next ›
Metro Visitor Chair Mesh Back Black Fabric Seat
171 Stock Available
- Secure squared mesh backrest
- Large cushioned seat pad
- Black nylon square tubed frame
- Fixed nylon armrests
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 440mm |
| Backrest Height | 410mm |
| Chair Colour | Black |
| Frame | Black |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Black |
| Frame Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Single Seat with Arms |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Weight | 18kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Metro |
| Type | Reception Chairs |
Description
Be a comfortable passenger in the Metro, a chair that delivers paramount comfort and quality engineering. The classically designed square tubed frame has a stylish extra-large mesh backrest that is curved to provide lumbar support. Built in armrests are included and the large airmesh upholstered seat continues to deliver seating excellence to make those conference and meetings a more enjoyable ride.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews