‹ Prev
Next ›
Metro Visitor Chair Mesh Back Bespoke Colour Seat Senna Yellow
171 Stock Available
Non-Returnable
- Secure squared mesh backrest
- Large cushioned seat pad
- Black nylon square tubed frame
- Fixed nylon armrests
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 440mm |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Frame | Metal Frame |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Weight | 18.5kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Metro |
| Type | Visitor Seating |
Description
Be a comfortable passenger in the Metro, a chair that delivers paramount comfort and quality engineering. The classically designed square tubed frame has a stylish extra-large mesh backrest that is curved to provide lumbar support. Built in armrests are included and the large airmesh upholstered seat continues to deliver seating excellence to make those conference and meetings a more enjoyable ride.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews