‹ Prev
Next ›
Milan Folding Black Vinyl Chrome Frame Chair (MOQ of 4 - Priced Individually)
8 Stock Available
- Please note that orders under a quantity of 4 will incur an additional charge
- Comfortable conference seating requiring minimal storage space
- Tubular steel frame with chrome finish
- Integral carry handle
- Anti-scratch rubber feet
- Wipe clean vinyl seat and back
Select Product Options
Foldaway Writing Table: Black Leather
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Vinyl |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 420mm |
| Back Height | 350mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 540x510x850mm |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Stackable | No |
| Style | Conference Chair |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Height | 500mm |
| Weight | 11.5kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Milan |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
The Milan folding chair with cushioned seat and back rest. Used in conference halls, meeting/training rooms and public waiting areas.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews