‹ Prev
Next ›
Adroit Onyx Posture Chair Headrest Black 450x470-540x590-640mm Ref OP000094
17 Stock Available
- Contoured foam seat and backrest for maximum user comfort
- Triple lever multi-function mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- Adjust the back angle by 1-20 degrees
- Pump up lumbar support
- Adjust the seat angle by 1-15 degrees
- Seat slide
- Height adjustable arms
- Brushed aluminium 5 star base
- UK crib 5 foam and fabric
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Back Colour: Black
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black/Black/Chrome |
| Back Height | 690-840mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Base Finish | Brushed Aluminium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 450x470-540x590-640mm |
| Headrest Type | Adjustable |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | Yes |
| Weight | 18.5kg |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 590-640mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Width | 450mm |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Posture |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Height Adjustable |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
The Onyx chair is a fresh, contemporary office chair that offers a range of inspired features such as a multi-functional asynchronous mechanism with multiple adjustments and a contoured foam seat and back for extra support and comfort. The Onyx is a top choice for a posture task chair. Available in black or blue fabric and Soft Bonded Leather upholstery options. Optional headrest variant available.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews