‹ Prev
Next ›
Portland Cantilever Chair Black Mesh With Arms
96 Stock Available
- High density soft moulded airmesh seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome cantilever frame
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 475mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 525mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Dimensions | 520x510x455mm |
| Country of Origin | China |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Mesh |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews