‹ Prev
Next ›
Portland II Mesh Back With Height Adjustable Arms Black Airmesh Seat
155 Stock Available
- High density soft moulded airmesh seat
- Contoured mesh backrest
- Two lever infinite lock mechanism
- Backrest angle adjustment
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable padded arms
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 500mm |
| Base Finish | Black |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 510x480x440-540mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task |
| Seat Depth | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 440-540mm |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Headrest | No |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The Portland 2 incorporates all the functionality of the popular Portland but also has the addition of an infinite locking mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews